בקיצור
 

דבר המנכ"ל...

התחזית הגאופוליטית: אווירה הפכפכה

בימים רבי תהפוכות אלה, מתאמצות מערכות הביטחון של ארצות הברית ובעלות בריתה לחזות תמורות מהותיות באיומים האסטרטגיים, אולם הקצב המסחרר של השינויים הגאופוליטיים – ועל אחת כמה וכמה הקצב המהיר יותר של ההתפתחויות הטכנולוגיות – מקשים על קביעת התחזית.

הידיעות שהתפרסמו בחודשים האחרונים הן דוגמה מאלפת לכך.

לקראת שלהי המאה הקודמת, אנליסטים צבאיים בוושינגטון בירת ארצות הברית, כבר דיברו במונחים נוסטלגיים על "ימי העבר הנוראים" של האימפריה הסובייטית שבהם גורל העולם היה נתון לחסדי היציבות-למחצה ביחסים שבין המערב למזרח. את המפלצת הסובייטית – קנטרו האנליסטים – החליפה הידרה, החיה המיתולוגית שצימחה ראשים רבים על כל ראש שנגדע.

קיומה של ההידרה לא הסב אושר לאיש, אבל לפחות ה"ימים הנוראים" היו מאחורינו.
כיום חוששים האנליסטים שצללים מאותם הימים שבים לזירה וככל הנראה ההידרה תישאר בסביבה, לפחות בטווח הנראה לעין.

חדשות מהמזרח: התפשטות ציר סין-רוסיה

בניגוד לארצות הברית, תקציבי הביטחון של רוסיה וסין הולכים תופחים. למרות העובדה שמדובר בתקציבים נמוכים מאלה של הפנטגון, יש לייחס את היוזמות החדשות למגמות חדשות יותר מלגודל התקציב. תקציבים גבוהים עשויים לשמש כמנוע מחולל שינויים. תקציבים מצומקים, מנגד, כמעט שאינם מסוגלים לזאת.

הן בסין והן ברוסיה יש מגמות הולכות גוברות שעיקרן יוזמות צבאיות חדשות ואגרסיביות. העובדה שמגמות אלה מסתמנות ככרוכות זו בזו מעוררת דאגה רבה אף יותר. ההודעה שיצאה לאחרונה בדבר תרגיל ימי משותף – שמטרתו הספציפית היא לשפר את מערכי התיאום בין החילות (interoperability ) – מרמזת על תרחישים חדשים שלפיהם שתי המדינות צופות שהן יחלקו אינטרסים משותפים.

למרבה הפלא, גם רוסיה וגם סין הכריזו על שינויים מרכזיים בתכניות הטילים שלהן. בצעד מעורר השתאות, הודיעה רוסיה כי בכוונתה להגדיל פי-30 את ייצור טילי השיוט במרוצת שש השנים הקרובות. סין, שמתהדרת בניסויים מוצלחים בטיל בין-יבשתי בליסטי גרעיני ובצוללת לשיגור טיל בליסטי, סיימה לאחרונה בהצלחה ניסיון שיגור של טיל שיוט היפר-קולי (hypersonic ). קשה אפוא לקרוא את הידיעות הללו בלי להגיע למסקנה שהתחזיות על התפשטות ליבת האיום של טילים – מטילים בליסטיים לטילים בליסטיים וטילי שיוט – מתקרבות אלינו בצעדי ענק.

אגב, משמעות הדבר היא שמוקדם מדי לצאת במחולות בעקבות אמנת START החדשה (האמנה להפחתת הנשק האסטרטגי) שבימים אלה מעלים אותה על נס כהצלחה דגולה של מייקל מקפאול, שגריר ארצות הברית ברוסיה. על פרישתו של מקפאול יצאה לא מזמן הודעה בינות ספקולציות, שהאכזבה מ"האיפוס הרוסי" (Russian Reset ) הייתה אחד הגורמים לעזיבתו. אמנם אמנת START החדשה מטילה מגבלות על משגרי טילים בליסטיים ומפציצים, אך אינה חלה על טילי שיוט.
ולא שיש ספק כלשהו לגבי היבשת שאליה מתכוונים הסינים והרוסים בבואם לתכנן את טילי השיוט האלה. ולו רק במקרה שמישהו בכל זאת מפספס את הנקודה, יש לציין שטיל השיוט הבין-יבשתי החדש של רוסיה – RadugaKH-101 – נושא מטען גרעיני במשקל 400 קילוגרם ומתוכנן למרחק של 9,600 קילומטרים. בעקבות זאת החליט הפנטגון להציב בסמוך לוושינגטון הבירה ספינות אוויר (צפלין) המצוידות במערכות לעקיבה אחרי טילי שיוט.

אין בכל האמור לעיל כדי להפחית ולו במקצת מאיום הטילים הבליסטיים. בסין נמשך הפיתוח המואץ של מאגר הטילים הבליסטיים הן בכמות והן באיכות. כמו כן, אחד ממתקני הייצור במדינה אף מיועד לעקוף את ריית'און האמריקנית כיצרנית הטילים הגדולה בעולם. אם כך היכן תוכל קיבולת ייצור כה גבוהה למצוא שווקים רווחיים? אין אפוא לפטור בלא כלום את העובדה שסין היא בעיה בתחום פרוליפרציית הטילים.

חדשות מהמערב: תקציבים מצומקים ודממה מחרישת אוזניים

בעקבות הידיעות על הגידול הניכר בתכניות הטילים של רוסיה וסין ועל שיתוף הפעולה ביניהן, מביעים האנליסטים דאגה שמא אנו נמצאים בשלבים ראשונים של שינויים במאזן הכוחות הגאו-אסטרטגי העדין. למרבה הפליאה, תגובתם של מתווי המדיניות בארצות הברית היא מינורית, אם כי ייתכן שהדבר נעוץ בהסחת דעת הנובעת מנושא אחר, שהוא לכשעצמו טומן בחובו איום על מאזן הכוחות המסורתי.

הנשק בה"א הידיעה שמוטל על כף המאזניים של המאזן הגאו-אסטרטגי הוא ההרתעה הגרעינית – קרי מאגר הטילים הבין-יבשתיים הגרעיניים. הגם שיש לקוות שלעולם לא ייעשה שימוש בטילים אלה, הרי שערכם ההרתעתי תלוי בתפיסה שאינה משתמעת לשני פנים, שלפיה המערכת – על מפעיליה – שרירה, קיימת ומתפקדת. עקב כך הפרסומים על רמאויות שהתגלו במבחני המיומנות של קציני גרעין אמריקניים מעוררים יותר מתחושת אי-נחת גדולה בשל ההשפעה שיש לכך הן על תפיסת המוכנות והן על מיקומו של אמצעי הרתעה מרכזי זה בסדר העדיפויות של המערב.

בנסיבות אלו, הדיווחים על סדרת כישלונות שמשבשת את מערכת ההגנה מפני טילים של ארצות הברית לא יכלו להגיע בעיתוי גרוע יותר. אף על פי שהמיירטים מעולם לא תוכננו להתמודד עם כוחות מרוסיה או מסין, חדשות אלה עשויות להפחית את האמון ביכולתה של ארצות הברית להתמודד עם שיגור טילים מצד מדינות סוררות.

מדד הפרוליפרציה

כאשר רופאים מטפלים בחולי סרטן הם מעריכים את "מדד הפרוליפרציה" (התפשטות), שהוא אמצעי שנועד למדוד את מספר התאים שמתחלקים (מתפשטים) בגידול עצמו. לנוכח הידיעות האחרונות, נראה כי זהו מונח הולם שאפשר להשתמש בו בבואנו לסקור את פרוליפרציית הטילים והגרעין.

כשמדובר בניסיון לצבור השפעה גוברת ודרמטית בזירה העולמית, רוסיה וסין אינן בבחינת אי לבדד ישכון. בשעה שארצות הברית מצמצמת את נוכחותה במזרח התיכון, נראה כי מדד הפרוליפרציה האזורית נחוש להעפיל לרמות חדשות ולפלס את דרכו למֵמדים חדשים.

* איום הטילים על התעופה האזרחית: לפני שבועות ספורים בלבד התפרסם הדו"ח הראשון שלפיו ארגוני טרור משתמשים בטילי כתף קרקע-אוויר מתוחכמים. בתגובה להפלת מסוק צבאי מצרי שביצע ארגון טרור המסונף לאל-קאעידה, ציין דיוויד פטראוס, ראש ה-CIA לשעבר, כי ארגון טרור שמשתמש בטילים מסוג זה עשוי לגרום לשיתוק התעופה והתעבורה האווירית הבין-לאומית. כפי שדווח מעל דפים אלה לפני למעלה משנה, במהלך האנדרלמוסיה בלוב נצפו מחבלים חמושים שהעמיסו נשק א"א על משאיות בסמוך למחסני תחמושת.

* שיפורים במערך הטילים הבין יבשתיים של הודו מגביר את המתיחות באזור: לאחר ניסוי מוצלח, הצטרפה הודו בשנה שעברה למועדון המדינות בעלות טכנולוגיית טילים בין יבשתיים מוכחת, לרבות טילים הנושאים רש"ק מסוג MIRV (טיל מרובה ראשי נפץ). אמנם יש לקוות שהודו לא תצטרף לשוק הפרוליפרציה, אך ההכרזה כי במרוצת השנה ייערך ניסוי בגרסה חדשה ומתניידת של טיל המאוחסן בזביל (containerized ), הגבירה את המתח באזור המתוח כבר ממילא.

* פקיסטאן מאיצה את גידול המאגר הגרעיני שרושם את שיעור הצמיחה הגבוה בעולם: בה בעת, פקיסטאן, שנראה כי אינה מסתפקת בעובדה שהיא בעלת המאגר הגרעיני שרושם את שיעור הצמיחה הגבוה ביותר בעולם, הכריזה שהיא עומדת לסיים את בנייתו של מתקן לייצור פלוטוניום. לפיכך יכולה ממשלת איסלמאבאד ללחוץ על הדוושה ולהאיץ עוד יותר את המערך הגרעיני שגדול מזה של הודו שכנתה. יש לזכור גם שפקיסטאן משמשת אכסניה לארגוני הטרור הגדולים בעולם, לרבות ארגון "לאשקה", שמונים כ-500,000 פעילים ולהם קשרים הדוקים עם צבא פקיסטאן.

* איראן מרחיבה את המפעל לייצור פלוטוניום בבושהר: גם איראן, שאינה רוצה להשתרך מאחור, הכריזה על תכניות לבניית כור גרעיני חדש במתקן הגרעיני בבושהר. המתקן, אשר עתיד להפיק פלוטוניום כמוצר לוואי, אינו נכלל במו"מ שמתנהל כעת על תכנית הגרעין שלה. והרחק ממזרח למדינה, נראה כי שיתוף הפעולה בין איראן לצפון קוריאה נמשך ועל פי דיווחים אחרונים מומחי טילים מאיראן נמצאים בצפון קוריאה ומשתפים פעולה בפיתוח טיל ארוך-טווח.

תכניות ההגנה מפני טילים של ישראל אינן קופאות על השמרים

בשעה שישראל ניצבת מול המערך המשולב הגדול ביותר של טילי אויב, הדיווחים מהעת האחרונה מצביעים על כך שהשינויים האיכותיים הופכים את האיום למסוכן הרבה יותר. בשעת מלחמה, כאשר חיל האוויר משתתף בקרבות באופן מלא ואקטיבי, יכולתם של אויבי ישראל לפרוס, להציב ולשגר טילים כבדים תהיה מוגבלת, לפיכך לכל טיל שמשוגר בהצלחה נודעת חשיבות ניכרת. כפי שציין מומחה הטילים עוזי רובין בכנס שנערך לאחרונה, יכולותיו של חיל-האוויר הובילו את אויבי ישראל להתקין חיישני ביות על הטילים ובכך להגדיל מאוד את רמת הדיוק וההרס של הטילים שכן משוגרים בהצלחה. התפתחות זו ממחישה ביתר שאת את חשיבותה של תכנית ההגנה מפני טילים של ישראל ובחזית זו הבשורות דווקא מעודדות. ברמה האידיאלית, מערך אפקטיבי של אמצעים להגנה מפני טילים אמור להיות עשוי מכמה שכבות או נדבכים ולאפשר לכוח המגן לבצע כמה ניסיונות יירוט של הטיל המתקרב.

"חץ 3", מערכת יירוט הטילים לטווח ארוך של ישראל, תוסיף על יכולותיה של מערכת "חץ 2" ותעניק לישראל נדבך נוסף של יכולות יירוט בחלל והרחק מגבולות המדינה. לא מכבר ביצעה המערכת טיסת ניסוי מוצלחת שנייה והיא עדיין צפויה להיות כשירה לשירות מבצעי ב-2015.

בה בעת, מערכת "קלע דוד" ליירוט טילים לטווחים קצרים יותר, השלימה לאחרונה ניסוי יירוט של טיל חי. פריסה ראשונית של המערכת צפויה בשנה הבאה.

ולבסוף, פורסם דבר קיומה של מערכת חדשה להגנה מפני טילים – "קרן ברזל" מתוצרת רפא"ל, כתוספת המשלימה את מערכת "כיפת ברזל" ליירוט טילים לטווח קצר. טכנולוגיית העילית של מערכת ההגנה מבוססת הלייזר נועדה לשמש כנדבך הפנימי ביותר של ארכיטקטורות ההגנה מפני טילים של ישראל. המערכת נועדה ליירט פצצות מרגמה, רקטות וגורמי איום נוספים מן האוויר שהם בעלי מסלול ירי קצר מדי לטווחיה של "כיפת ברזל".

תודה על תמיכתם בביטחונה של ישראל ובהגנה עליה.

אבי שניאור,
מנכ"ל עמותת עיט
avi@imda.org.il

 

 

 

 

 

 

חששות בישראל מהתגברותו של איום הטילים

 

- מומחה הטילים הישראלי עוזי רובין הזהיר בכנס שנערך לאחרונה כי איום אסטרטגי מוגבר של טילים ניצב בפניה של ישראל. בידי אויבי המדינה מצויים אלפי טילים בליסטיים כבדים אשר הופכים להיות טילים מונחים באמצעות חיישני ביות ומערכות ג'י.פי.אס.

- סוריה – אחת המדינות שהזכיר רובין בהרצאתו – האיצה את ייצור הטילים לטווח בינוני עד ארוך חרף הסנקציות הבין-לאומיות. המשטר זקוק לטילים רבים כדי להילחם בכוחות האופוזיציה וכן עליו להתמודד עם רצונו של ארגון החיזבאללה לשים את ידיו על טילים שנמצאים בסוריה. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.timesofisrael.com/syria-accelerates-missile-production-despite-sanctions/ )

 

 

Jerusalem Post 15.01.2014

 

התקדמות בתכניות ההגנה מפני טילים של ישראל

 

- מערכת ההגנה של ישראל מפני טילים בליסטיים ארוכים– "חץ 3" – השלימה בהצלחה את הניסוי השני בבסיס חיל האוויר בפלמחים. מערכת "חץ 3" תהיה הנדבך העליון במערכת ההגנה הרב-שכבתית של ישראל.

- על אף האיומים לקצץ במימון מערכת חדשה וחשובה זו, הוחלט במשרד הביטחון ובתעשייה האווירית להמשיך את הייצור הראשוני. מערכת "חץ 3" צפויה להיות כשירה לשימוש מבצעי ב-2015. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.globes.co.il/en/article-1000910518 )

- מערכת ההגנה מפני טילים לטווח בינוני – "קלע דוד" – השלימה אף היא ניסוי מוצלח ויירטה טיל חי. פריסה ראשונית של המיירט צפויה בשנה הבאה. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://finance.yahoo.com/news/israel-says-davids-sling-missile-072509389.html )

 

UPI 06.01.2014

 

בשנה הבאה תפרוס ישראל מיירט לייזר

 

מערכת חדשה להגנה מפני טילים מתוצרת רפא"ל – "קרן ברזל" – צפויה להיפרס בשנה הבאה. המערכת משתמשת בקרן לייזר לצורך יירוט רקטות שמסלולן הבליסטי קצר מידי לטווחיה של מערכת "כיפת ברזל".

 

Reuters 19.01.2014

 

שיתוף פעולה גרעיני הדוק וגובר בין איראן לצפון קוריאה

 

- למרות ההסכם שהושג בין איראן למערב להגבלת תכנית הגרעין של איראן, הכריז ראש ממשלתה על תכנית לבניית כור גרעיני חדש. הכור ייבנה באתר הגרעיני בבושהר. הכור הגרעיני הראשון נבנה בסיועה של רוסיה בשנת 1985.

- בד בבד עם השיחות שהתנהלו על תכנית הגרעין של איראן, מתברר שטכנאי טילים מאיראן ביקרו בחשאי בצפון קוריאה כדי לסייע בפיתוחו של מאיץ טילים חדש שפיונגיאנג בונה לייצור טילים ארוכי טווח וייתכן שאף לצורך שיגור לחלל. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.foxnews.com/politics/2013/11/26/iran-north-korea-secretly-developing-new-long-range-rocket-booster-amid-talks/?intcmp=latestnews )

 

The Hill 02.12.2013

 

 

מערך טילי ההגנה וההתקפה של ארצות הברית נקלע לקשיים

 

- בעקבות סדרת תקלות בכוח הגרעיני של ארצות הברית בשנה האחרונה, הורה מזכיר ההגנה צ'אק הייגל לערוך בדיקה בלתי-תלויה של הכוח הגרעיני וכן זימן אליו בכירים מהפנטגון כדי לדון בשיבושים אלה. מאחת השערוריות שהתפרסמו לאחרונה עולה כי קציני בקרת השיגור של הטילים הגרעיניים רימו במבחני המיומנות שלהם. מתברר שלמעלה מ-60 קצינים היו מעורבים בפרשה. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.startribune.com/politics/national/242426771.html )

- בשל כשלים טכניים שגרמו לרצף ניסויים כושלים יצא גורם בכיר בפנטגון בקריאה לתכנן מחדש רכיב מרכזי במיירט הטילים הקרקעי במערך ההגנה מפני טילים. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.reuters.com/article/2014/01/29/usa-missile-defense-idUSL2N0L30C120140129 )


 


 

 

Military Times 23.01.2014

 

דרום קוריאה מזהירה את צפון קוריאה לבל תשתמש בטכנולוגיית דופק אלקטרומגנטי רוסית

 

לפי סוכנות המודיעין הלאומית של דרום קוריאה, שכנתה מצפון משתמשת בנשק ובטכנולוגיית דופק אלקטרומגנטי מתוצרת רוסיה כדי שתוכל לפתח אותם בעצמה. צפון קוריאה מתכוונת להשתמש בנשק דופק אלקטרומגנטי ובהתקפות סייבר כדי לשתק את התשתיות והכלכלה של קוריאה הדרומית.

 

 

Tokyo Times 03.01.2014

 

הברית הצבאית ופיתוח הטילים המשותפים לסין ולרוסיה מאיימים על ארצות הברית ועל יפן

 

- צוותים מחילות הים של רוסיה וסין הגיעו להסכמה על עריכת תרגיל טקטי משותף בים התיכון. מטרת התרגיל הימי הצפוי היא להגיע לרמת שיתוף פעולה גבוהה יותר בין צי ספינות הקרב של רוסיה לבין זה של סין.


- לאחרונה ערכה סין ניסוי בטיל בליסטי בין-יבשתי גרעיני –Dongfeng 31 – שמסוגל להגיע עד ארצות הברית. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.defensenews.com/article/20140123/DEFREG03/301230037/Military-China-Conducts-Long-Range-Nuclear-Missile-Drill ) ניסוי נוסף אשר עורר דאגה ארצות היה טיסת השיגור המוצלחת של טיל שיוט היפר-קולי (hypersonic ). (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.thehindubusinessline.com/news/international/us-express-concern-over-chinese-hypersonic-cruise-missile-test/article5576345.ece )

- לפי דו"ח חדש של וועדה בקונגרס שעוסק בסין, הטיל הבליסטי מתוצרת סין - 2-JL - שמשוגר מצוללת, קרוב להשגת יכולת מבצעית. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.defensenews.com/article/20131111/DEFREG03/311110015/ )

- אחד מיצרני הטילים המובילים בסין עשוי להשיג בחמש השנים הקרובות את ריית'און האמריקנית ולהפוך ליצרן הטילים הגדול ביותר בעולם. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.wantchinatimes.com/news-subclass-cnt.aspx?cid=1101&MainCatID=11&id=20140119000082 )


 

 

 

Russia & India Report 20.01.2014

 

גוברות הדאגות משינוי באיום האסטרטגי ומפרוליפרציה מואצת של הטילים

 

- בכנס שנערך לאחרונה בתל-אביב התריע ראש ה-CIA לשעבר דייויד פטראוס שארגוני טרור המצוידים בטילי קרקע-אוויר עלולים לשתק את התעופה הבינלאומית. מחבלים הפועלים תחת ארגון אל-קאעידה הפילו מסוק צבאי מצרי בחצי-האי סיני שלושה ימים בלבד לפני מועד הכנס בתל-אביב.


- במרוצת השנה תבצע הודו ניסוי בטיל הבליסטי הבין יבשתי Angi-5 המאוחסן בזביל. הטיל אמור להיות כשיר לשימוש מבצעי בעוד שנתיים ולהתנייד בכבישים או במסילות ברזל. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור מצורף: http://www.tribuneindia.com/2014/20140129/main7.htm )

- פקיסטאן ­– יריבתה הגרעינית של הודו – עומדת לסיים את בניית המתקן הרביעי לייצור פלוטוניום בקומפלקס הגרעיני בקוסהאב. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.nti.org/gsn/article/external-work-pakistans-fourth-plutonium-reactor-khushab-appears-almost-done/ )

- רוסיה, המובילה שינוי אסטרטגי חובק עולם במרוץ הטילים, מתכננת להגדיל פי-30 את ייצור טילי השיוט עד שנת 2020. אחד מהם הוא טיל רב-עוצמה מסוג RadugaKh-101 שיהיה מסוגל לשאת מטען של 400 קילוגרם למרחק של 9,600 קילומטרים. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://en.ria.ru/military_news/20140122/186812347/Russia-Plans-Cruise-Missile-Tests-Bomber-Patrols-for-2014.html ) בתגובה לפרוליפרציה בטילי השיוט מתכנן הפנטגון לפרוס ספינות אוויר (צפלין) שיהיו מצוידות במערכות לעקיבה אחרי שיגור טילים. ספינות האוויר נפרסו באזור ניסויים מרכזי סמוך לוושינגטון הבירה. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://canadafreepress.com/index.php/article/60701 )


 

 

Time 28.01.2014