בקיצור
 

דבר המנכ"ל...

כאוס, מלחמת טרור וטילים: המהומה במזרח התיכון

הצירים שעמלו בקיץ 1949 על ניסוח אמנת ז'נבה חגגו את ניצחונם שהושג בדוחק – החתימה ההיסטורית על "אמנה להגנת אזרחים בימי מלחמה".

כיום, 65 שנים מאוחר יותר, מורשתם נופחת את נשמתה.

לחלומם האמיץ של אותם צירים מעולם לא הייתה תוחלת רבה. בשעה שאני כותב את הדברים הללו עולה ונוצר גל של אין-ספור פליטים במזרח התיכון, הנע מאזור סכסוך אחד למשנהו בעקבות מלחמת טרור עצומה וחסרת מעצורים. בדומה לסופת הוריקן מעשה ידי אדם – סופה אכזרית שזרעו איראן ושותפים ציניים דומים ¬– היא קוצרת מיליוני קרבנות באזור שהוא עני מדי מלתמוך אפילו באוכלוסיות יציבות שטרם נקלעו למלחמה. עם זאת, מובן מאליו שכאשר עיני העולם נשואות לאלפי המפונים בעזה אשר נסים על נפשם מאימת המלחמה שעליה הכריז ארגון החמאס המסתתר מאחורי חומת המגן האנושי, הטרגדיה הגדולה יותר נשכחת לעת עתה.

כיצד אפוא משתלב טרור המלחמה של החמאס בכאוס הגדול יותר במזרח התיכון? בחודשים האחרונים שבהם התוהו ובוהו הלך והתעצם, נותרה ישראל אי בודד של יציבות. והנה, לפני שלושה שבועות, החל ארגון החמאס לירות לעבר תל-אביב פצצות מרגמה, קטיושות וטילים שסיפקה איראן, הוא ניסה אגב כך לשאוב את ישראל אל תוך מערבולת ההוריקן.

ונחל כישלון חרוץ.

שעה שמאות רקטות שוגרו לעבר עריה המרכזיות של ישראל, המשיכו הילדים בירושלים להשתעשע בגינות המשחקים והפיצריות שקקו חיים. בתל-אביב – עמק הסיליקון של אירופה – המשיכו העסקים להתנהל בקצב מואץ. אין לכחד, חלק מהיישובים הסמוכים לעזה נותרו כמעט שוממים, קצב החיים בתל-אביב הואט וחברות התעופה הזרות – ק.ל.מ, אייר פרנס, לופטהנזה וכן החברות האמריקניות – נמנעו מלטוס לנתב"ג לפרק זמן קצר. אין ספק שיש תוצאות למצב, אך בניגוד למלחמות ולמתקפות טילים קודמות שאיתן התמודדה ישראל, החיים נמשכים כסדרם וזו תופעה יוצאת מגדר הרגיל.

הגנה מפני טילים: המפתח ליציבות

יש גורמים רבים שלזכותם נזקפת מציאות מרשימה זו – עוז רוחם של תושבי ישראל, אימוני הצבא התכליתיים וצה"ל. אבל צאו ושאלו כל ישראלי והוא יצביע מיד על גורם אחד מכריע: הגנה מפני טילים. מרבית ערי ישראל הנמצאות בטווח טילי החמאס זוכות להגנה ממערכת "כיפת ברזל". מתוך מאות רקטות ששוגרו לעבר ישראל, רק קומץ הצליח לגרום פגיעות ישירות.

הגנה אקטיבית רב-שכבתית מפני טילים: ברור שמערכת "כיפת ברזל" היא השכבה הפנימית ביותר מתוך כמה שכבות שמטרתן לנטרל טילים, החל ברקטות קצרות-הטווח של החמאס וכלה בטילים בליסטיים ארוכי טווח ובטילי שיוט. הדגם המקיף של ישראל להגנה מפני טילים, מושתת על מערכת "חץ" 2 המיועדת להתמודד עם איומים ארוכי-טווח, על מערכת "קלע דוד" שנמצאת בסוף שלבי פיתוחה ונועדה להתמודד עם איומים לטווח בינוני, וכן על מערכת "חץ" 3 שתוסיף נדבך נוסף להתמודדות באמצעות יכולת נטרול לטווחים ארוכים מאוד – דגם זה הוא יחיד במינו.

הגנה פאסיבית מפני טילים: נקיטת צעדים להגנה מפני מתקפת דופק אלקטרומגנטי (דוא"מ).

נוסף לכל האמור לעיל, ישראל אף נערכת להגנה פאסיבית מפני טילים כדי להסיר מעל סדר יומה סכנה חמורה נוספת הנשקפת לרשת החשמל הארצית כתוצאה ממתקפת דופק אלקטרומגנטי (דוא"מ).

אתגר החוסן והעמידות

מערך ההגנה מפני טילים של ישראל הוא יוצא דופן ומשמש דוגמה מאלפת לחוסן ולעמידות – תכונות שתמיד נרכשות בעמל רב. קל ונוח יותר לנצל את נקודות התורפה מלתקן אותן. בניגוד לתהליך ארוך של פיתוח מערך הגנה מפני טילים או מתקפת דוא"מ, יכול התוקף, במהירות ובקלות יחסית, להשיג נשק מוברח להשמדה המונית מתוצרת פקיסטאן. במקומות שבהם תמורות גאופוליטיות עשויות להתחולל במהירות, פער ביכולות ההגנה עלול להתברר כקטלני במיוחד.

אשר על כן חוסנה המרשים של ישראל ועמידותה בפני מלחמת הטרור של החמאס הוא סיפור הצלחה יוצא דופן. בד בבד, נמשכות ההשקעות במערך ההגנה האקטיבית מפני טילים ובהגנה פאסיבית מפני מתקפת דוא"מ. מהם אפוא הכוחות שמניעים את אותן השקעות?

מיפוי סערה גאופוליטית

בתוך שנים ספורות הפכו סוריה, לבנון ועיראק למדינות בלתי-מוכרות הנשלטות בידי ערב-רב של מיליציות חמושות הבוזזות את כל אשר נקרה בדרכן. לפי דיווחים שונים, פעילויות החיזבאללה ברחבי העולם נמצאות במגמת עלייה. הפלג החדש של אל-קאעידה, דאע"ש, שולט כרגע בשטח המשתרע מעומקה של סוריה ועד לתוככי עיראק. הוא סוחר בחשמל ובנפט מתחנות הכוח שעליהן השתלט בסוריה ובעיראק ואף שולט בתחנת הכוח ובמפעל הזיקוק הגדול ביותר בעיראק. ארגוני הטרור האכזרי בפקיסטאן – "לאשקה" – מגלים תעוזה הולכת וגוברת. קשה אף להתנחם בבקשתה האחרונה של איסלמאבאד מארצות הברית למימון המלחמה בטרור, כאשר גורמי ביטחון של ממשלת פקיסטן חשודים בעצמם בתמיכה אקטיבית בטרור.

הגורמים המאחדים בין הקבוצות האלה הם השנאה התהומית לישראל, לארצות הברית ולמעצמות מערב-אירופיות אחרות; וכמו כן, רצונן לשים את ידיהן על טילים קטלניים שיכולים לערער את יציבות בעולם –ולפעמים אף נמצאים ברשותן.

בתוך הקדרה הרעילה והמבעבעת הזאת, דאע"ש הוא הרכיב המעורר את הדאגה הרבה ביותר. צמיחתו הפראית, השתלטותו הגוברת על שטחים ומשאבים ויכולתו למנף אותם, גישתו הקיצונית – המושתתת כמובן על רעיון השמדתה של ישראל, ידידותיה ובעלות בריתה – כל אלה מתמזגים ויוצרים תערובת מסוכנת במיוחד. ארצות הברית מודאגת מפני האפשרות שדאע"ש השיג טילי כתף מתקדמים נגד מטוסים מסוג "סטינגר". זוהי דאגה שמהדהדת בקול רם עקב יירוט מטוס הנוסעים מעל אוקראינה, שלא לדבר על התרסקויות חשודות נוספות שאירעו בעת האחרונה.

רצונו המובהק של דאע"ש להשיג נשק להשמדה המונית, מדאיג במיוחד. לפי דיווחים שונים הוא כבר השתלט על נשק כימי בעל "יעילות מופחתת" ולאחרונה גם על חומרים גרעיניים. על פי דיווחי התקשורת, הארגון טוען שעלה בידו להשיג כלי נשק גרעיניים מוברחים. דיווחים אלה, בין שהם נכונים ובין אם לאו, מעידים על כוונה מעוררת חלחלה. מן הראוי לזכור שלדאע"ש – ארגון טרור סוּני – יש בפקיסטאן הסמוכה, שרובה המכריע סוּני אף הוא, עמיתים קרובים החולקים השקפה דתית דומה .

המסר

לנוכח כל זאת נראה שמאמציה של ישראל להרחיב את מערך ההגנה מפני טילים בשנים האחרונות, היו בבחינת ראיית הנולד. בהינתן מטרותיהן ארוכות-הטווח של איראן, דאע"ש וארגוני טרור אזוריים וחוצי-לאומים, הדחיפה המחודשת להגנה בסיסית מפני מתקפת דוא"מ מקבלת משנה תוקף ובאה בעִתָּה.

דאגות ביטחוניות בין-לאומיות

למותר לציין שישראל אינה המטרה היחידה שנמצאת על הכוונת של ארגוני הטרור בעולם. מדיווחים שונים עולה כי בסכסוך באוקראינה נעשה שימוש ברקטות "גראד" ובטילי נ"מ מתוצרת פולין, ושהמורדים שם למדו היטב את מדיניות ה"מגן האנושי" שבה נוקט החמאס והם מאחסנים קטיושות בתוך גני ילדים.

נוסף לאיומים הגלובאליים הנשקפים מארגוני טרור במזרח התיכון ומגורמים אחרים מהסביבה הקרובה, ארצות הברית מודאגת גם מאיומי טילים אחרים. צפון קוריאה, שלאחרונה ערכה ניסויים בטילים, ממשיכה לשגר תזכורות לעולם בנוגע לחבית אבק השריפה שעלולה להתלקח בדרום-מזרח אסיה. אך חשוב מזאת, הן רוסיה והן סין ממשיכות במרץ רב לשדרג את מאגר הנשק הגרעיני שברשותן.

התפתחות זו היא בשורה מדאיגה במיוחד מבחינת ארצות הברית, שבשל אילוצי תקציב ומדיניות, אינה יכולה להתמודד עם אותם שדרוגים של יריבותיה ההיסטוריות. אנליסטים מביעים חשש גובר לגבי השינויים במערך הכוחות שבין ארצות הברית ובין רוסיה וסין עקב ידיעות בתקשורת בדבר בעיות תשתיתיות וכוח אדם במערך ההרתעה הגרעינית של ארצות הברית.

למרות ענני הסערה, יש עדיין כמה קרני אור שבוקעות מבעדם.

החששות בארצות הברית לגבי יעילותה של המערכת המתקדמת להגנה מפני טילים התמתנו באופן חד לאור ניסוי חדש, חשוב ומוצלח שנערך לאחרונה.

ואילו בישראל, למרות סערת-העל של טרור גאו-אסטרטגי אזורי, ההשקעה הנבואית של המדינה הזעירה במערך ההגנה מפני טילים קוצרת פירות רבים. מערכת "כיפת ברזל" מאפשרת את המשך שגרת החיים בעין הסערה ובהפרעות מינימאליות.

תודה על תמיכתם בביטחונה של ישראל ובהגנה עליה.

אבי שניאור,
מנכ"ל עמותת עיט
avi@imda.org.il

 

 

 

 

 

 

מבצע "צוק איתן"

 

במהלך המבצע האחרון שמטרתו לעצור את ירי הרקטות של החמאס, הגיעה מערכת "כיפת ברזל" ל-90 אחוזי הצלחה ביירוטים. במבצע הקודם של ישראל בנובמבר 2012, שיעור הצלחת המערכת עמד על 85 אחוזים. שבע סוללות של המערכת פרוסות כעת ברחבי ישראל כדי להגן על המדינה מפני מטחי הטילים הקטלניים של החמאס.

במהלך מבצע "צוק איתן" לא זו בלבד שחמאס ירה טילים לעבר ערי המרכז בישראל, אלא אף שיגר טילים בעלי טווח ארוך יותר שמסוגלים להגיע עד חיפה, בצפון המדינה. איראן מעורבת באספקת רקטות ארוכות-טווח מסוג 302-M. חלק מהטילים נמצאו בחודש מרץ האחרון על סיפונה של אניית מטען מאיראן שיורטה בידי ישראל בים האדום (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.csmonitor.com/USA/Foreign-Policy/2014/0709/Iran-connection-Why-are-Gaza-rockets-reaching-so-deep-into-Israel-video)

 

 

Reuters 10.07.2014

 

ישראל וארצות הברית הגיעו להסכמה לגבי מימון מערכת "כיפת ברזל"

 

ממשלות ארצות הברית וישראל הגיעו להסכמה שלפיה כמחצית המימון של מערכת "כיפת ברזל" תוצא בארצות הברית. על-פי ההסכם, יצרני רכיבי המערכת בארצות הברית יזכו השנה לגידול של 30 אחוזים מסך המימון, ולשיעור של 55 אחוזים בשנה הבאה. עד היום רק שלושה אחוזים מהכספים המיועדים למערכת הוצאו בארצות הברית.

 

 

Business Week 28.05.2014

 

דאע"ש כובש אזורים נרחבים בעיראק

 

ארצות הברית מודאגת מן העובדה שייתכן כי ארגון דאע"ש ("המדינה האסלאמית בעיראק ובשאם") שם את ידיו על טילי "סטינגר" אמריקניים במהלך השתלטות הבזק שלו על חלקים נרחבים בעיראק. גורמי מודיעין בעיראק ציינו שלוחמי דאע"ש השתלטו על שני מאגרי נשק גדולים שכוללים כ-400,000 פריטים, לרבות טילים, מרגמות ומרנ"טים. לדבריהם כרבע מן המאגר הועבר ללוחמי הארגון בסוריה.

על פי סברה נוספת מורדי דאע"ש השיגו קרוב ל-40 קילוגרמים של תרכובות אורניום ממאגר שנמצא כנראה באוניברסיטת מוסול (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.reuters.com/article/2014/07/09/us-iraq-security-nuclear-idUSKBN0FE2KT20140709).

כתוצאה מהשתלטות דאע"ש על חלקים נרחבים בעיראק, שולטת הקבוצה האסלאמית הקיצונית על שטח משני צדיו של מה שהיה לפנים גבול סוריה-עיראק. מוקדם יותר החודש כבש דאע"ש את מעבר הגבול אבו-קמאל ונטל אותו מידי מורדים סורים יריבים. ארגון הטרור חולש גם על מתקן ייצור הנפט הגדול ביותר בסוריה וכן על שש שדות נפט וגז נוספים. כמו-כן השתלטו לוחמי הארגון על שדה תעופה צבאי ועל בסיס צבאי (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://edition.cnn.com/2014/07/08/world/meast/syria-civil-war/)

 

Fox News 16.06.2014

 

פקיסטאן מבקשת מימון נוסף למלחמה בטרור על אף שכוחות הביטחון שלה תומכים בטרור

 

ממשלת פקיסטאן מנהלת משא ומתן עם ארצות הברית לשם קבלת מימון נוסף כדי להילחם בארגוני טרור במחוזות הצפון-מערביים של המדינה. בה בעת, שירותי המודיעין של פקיסטאן – ISI – חשודים בעצמם בסיוע לרשתות הטרור "חקאני" ו"טליבאן" במאבקם נגד קואליציית הכוחות באפגניסטן. לדברי גוף המחקר של הקונגרס האמריקני, ארצות הברית כבר העניקה לפקיסטאן 11 מיליארד דולר בסיוע למאמציה להילחם בארגוני הטרור שבשטחה.

 

Business Week 16.07.2014

 

 

ניסוי חשוב במערכת הגנה מפני טילים של ארצות הברית עבר בהצלחה

 

- לראשונה מאז 2008 הצליחה מערכת ההגנה GMD (Ground-Based Midcourse Defense) מתוצרת ארצות הברית ליירט בהצלחה טיל שדימה טיל אויב. מערכת זו מעניקה לארצות הברית את ההגנה היחידה מפני טילים בליסטיים ארוכי-טווח. מנהל סוכנות ההגנה מפני טילים – MDA (Missile Defense Agency)– ג'יימס סיירינג (Syring) ציין שהניסוי המוצלח הוא "צעד חשוב מאוד" במאמציה של הסוכנות לשפר את יעילות המערכת ומהימנותה.

ובאותו עניין, עדיין מתקבלים דיווחים על כשלי בטיחות ומוראל נמוך בבסיסי חיל האוויר האמריקני במונטנה, בדקוטה הצפונית ובויומינג, שבהם פרוסים הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים "מיניטמאן 3". גוברים הקולות המביעים חשש כי מערכות התמיכה בטילים אלה הוזנחו, חרף טענות חיל האוויר האמריקני שהמערכת נותרה בטוחה ומאובטחת. טילי שיוט אלה נפרסו לראשונה בשנות ה-70 של המאה הקודמת כדי להתמודד עם איומים מצד ברית המועצות לשעבר (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://jacksonville.com/military/2014-07-11/story/airmen-morale-problems-guard-nations-aging-missile-system). )


 


 

 

Reuters 22.06.2014

 

טילים נישאים מתוצרת פולין התגלו בסכסוך באוקראינה

 

לפי מקורות במשרד ההגנה של אוקראינה, בידיהם של מורדים בדלנים נמצאים טילי קרקע-אוויר נישאים מסוג "גרום" מתוצרת פולין. אמל"ח זה ידוע כ MANPADs (man-portable air-defense systems). הרשויות באוקראינה פרסמו תצלומים של כלי נשק אלה שנתפסו אצל המורדים שניסו ליירט מטוס צבאי באזור דונצק במזרח המדינה.

לפחות 19 חיילים אוקראינים נהרגו מטילי "גראד" שירו מורדים פרו-רוסיים לעבר מזרח אוקראינה. החיילים ניסו להגן על הגבול המזרחי המחורר שחולקת המדינה עם רוסיה. במשרד ההגנה האוקראיני ציינו שהטילים נורו ממשגר "גראד" במרחק של כ-15 קילומטרים. (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.foxnews.com/world/2014/07/11/at-least-19-ukraine-troops-reportedly-killed-in-attack/).

המורדים מואשמים גם בשימוש במגנים אנושיים בסכסוך האוקראיני. משגר של טילי קטיושה התגלה בשטחו של גן ילדים (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור הבא: http://zik.ua/en/news/2014/07/05/lysenko_terrorists_place_katiushas_even_in_kindergartens_503416).

 

 

Jane's 20.05.2014

 

צפון קוריאה מרחיבה את הניסויים בטילים בליסטיים

 

במרוצת החודש האחרון ערכה צפון קוריאה כחצי תריסר ניסויים בטילים ובירי ארטילרי כבד. השיגורים כללו גם ניסויים בטילים בליסטיים. בעקבות הניסויים ספגה ממשלת פיונגיאנג גינויים ממועצת הביטחון של האו"ם. גורמי ביטחון במדינה הגנו על ניסויים אלה וטענו שמדובר בתרגיל לגיטימי בהגנה עצמית. מקורות ביטחון בדרום קוריאה אישרו כי צפון קוריאה ביצעה כ-90 שיגורי טילים מאז פברואר האחרון וכי עשרה מהם היו ניסויים בטילים בליסטיים (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.stuff.co.nz/world/asia/10252010/More-missiles-fired-from-North-Korea).

בתגובה לעמדתה התוקפנית של צפון קוריאה ולניסויי הטילים הגוברים, ערכה דרום קוריאה מוקדם יותר השנה ניסוי מוצלח בטיל בליסטי מתוצרתה, המסוגל לפגוע כמעט בכל נקודה בשטחה של שכנתה הצפונית. הטיל החדש הוא בעל טווח של כ-470 קילומטרים ומצויד בראש-קרב של עד 1,000 קילוגרמים (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://www.nytimes.com/2014/04/05/world/asia/south-korea-tests-missile-that-can-strike-most-of-north.html?ref=world&_r=2).

גוברת הדאגה מפני התעצמותה הצבאית של סין. מאגר הטילים המתרחב של סין ממשיך לסכן באופן ניכר את כוחות האמריקניים ובסיסיהם במזרח אסיה (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://nationalinterest.org/feature/chinas-missile-forces-are-growing-it-time-modify-the-inf-10791). .

 

 

 

Global Post 21.07.2014

 

רוסיה מכריזה על טיל בליסטי בין-יבשתי חדש וייחודי

 

לדברי סגן שר הביטחון הרוסי, רוסיה מפתחת טיל בליסטי בין-יבשתי חדש ועוצמתי המסוגל לחדור כמעט דרך כל מערכת הגנה קיימת. הטיל החדש – Sarmatian – צפוי להיות הנדבך המרכזי של כוחותיה הגרעיניים-אסטרטגיים של רוסיה עד לשנת 2021. עבודת הפיתוח מתקדמת בקצב מהיר מן המתוכנן.

נוסף לכך, 98 אחוזים ממערך הטילים האסטרטגיים של רוסיה עד 2021 יורכב ממערכות טילים חדשות (לפרטים נוספים הקליקו על הקישור המצורף: http://in.rbth.com/news/2014/07/04/rearmament_of_russias_strategic_missile_forces_to_be_completed_by_2020_36453.html). 

Moscow Times 01.07.2014