עמוד השער > איומים > טילים > פא"ק-2
 
 


 

  בשימוש בישראל  
 

טיל ה- PAC-2 (הפטריוט) היה הטיל הראשון בפני טילים בהיסטוריה שנעשה בו שימוש מוצלח בקרב. הוא עובד על ידי התקרבות למטרתו והתפוצצות בקרבתו. הוא נכנס לראשונה לשירות ב- 1991 על ידי כוחות ארה"ב בעיראק במבצע סופה במדבר. 158 טילי PAC-2 שוגרו נגד טילי סקאד עיראקיים במשך המלחמה.

יחידות PAC-2 נפרסו במשך מלחמת המפרץ הראשונה גם בישראל; אולם אחרי המלחמה שפעו דיווחים על שירות לא מיטבי ויעילות המערכת דורגה מאוחר יותר על ידי צבא ארה"ב כ- 70% בשימוש בערב הסעודית ורק 40% בישראל.

בעיה אחת אשר נחשפה לגבי שיטת פיצוץ הקרבה במהלך מלחמת המפרץ הייתה הנטייה של ה-PAC-2 שלא להשמיד את המטרה כליל אלא להסיטה ממסלולה. מאז, מערכת ה-PAC-2 המקורית שודרגה על ידי חברת ריית'יאון על מנת לשפר את מערכת ההנחיה ואת ההסתברות להפלה.

כיום פרוסות בישראל מספר יחידות PAC-2. במהלך מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006, הוצבו בחיפה ובצפת מספר יחידות אך ככל הנראה, מסיבות שאינן ברורות, לא נעשה בהן שימוש.


מקורות: fas.orgglobalsecurity.org;  "The Rocket Campaign Against Israel During the 2006 Lebanon War" by Uzi Rubin © 2007 BESA Center for Strategic Studies.

 

 

  מפרט טכני  
 
שם פטריוט-2 (PAC-2)
סוג טיל נגד טילים, המתפוצץ קרוב למטרה
נבנה על ידי ארה"ב
ניסוי מוצלח? כן
משגר משגרים מיוחדים
יעיל נגד טילים לטווח קצר ובינוני
בשימוש בארץ? כן
 

 

 

 

 
פטריוט-2 במזרח התיכון (mda.mil)

 

שיגור של פטריוט-2 (mda.mil)

 

שיגור של פטריוט-2 (mda.mil)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
שו"ת  לוח בקרה  חדשות  וידאו  חדר תקשורת  צור קשר  רשימת תפוצה  תרום לנו  קישורים
אודות איומים  הגנות  מעורבות