עמוד השער > שו"ת
 
     
 
FAQ's
 
מדריך יסוד בהגנה נגד טילים

מדריך זה מספק מידע בסיסי להבנת המונחים וסוגי הטילים המאיימים וההגנות בפניהם. אם יש לך שאלות, הנך מוזמן להפנותן אלינו בדוא"ל. נשמח לענות ולפרסם שאלות ותשובות נפוצות כאן באתר.

 
1. מה ההבדל בין טיל לרקטה?
2. מה ההבדל בין טילים או רקטות בעלי טווח קצר, טווח בינוני וטווח ארוך?
3. מהו טיל "בליסטי"?
4. מהו טיל "שיוט"?
 
1. מהו "מערך הגנה מקיף בפני טילים?"
2. האם "מערך הגנה מקיף בפני טילים" הוא מציאותי?
3. האם מערכות ההגנה המודרניות בפני טילים יעילות?
4. מהו מדד אופייני לכדאיות כלכלית של מערכות הגנה בפני טילים?
5. אלו טכנולוגיות יכולות לשמש להשמדת טיל?
 

 

 
ש: 1. מה ההבדל בין טיל לרקטה?
ת: לטילים מערכות הנחיה מובנות המתקנות את מסלולם במעוף על מנת להבטיח פגיעה בקרבת נקודת המטרה שנקבעה להם. לרקטות אין הנחיה אחרי שיגורן. נקודות הפגיעה שלהן נקבעות - במידה מסוימת - על ידי כיוון השיגור שלהן. מטבען הן הרבה פחות מדויקות מטילים, בשל אי יכולתן להגיע לכיוון שיגור מושלם וכן מפאת שינויים במסלולן בשל אי יציבות במעוף והשפעות מזג האוויר. (הערה: לעתים משתמשים במונחים אלה באופן שגוי או שמחליפים ביניהם כאילו היו זהים).
 
ש: 2. מה ההבדל בין טילים או רקטות בעלי טווח קצר, טווח בינוני וטווח ארוך?
ת: למרבה הצער מונחים אלו אינם מדויקים או חד משמעיים. המינוח משתנה לרוב לפי הגיאופוליטיקה הלאומית, מרחב הקרב וסביבת האיומים. אולם באופן כללי רקטות או טילים קצרי טווחים יכולים להגיע עד 75 ק"מ, בעלי טווח בינוני 75 עד 500 ק"מ ובעלי טווח ארוך יכולים להגיע למרחק גדול יותר מ- 500 ק"מ.
 
ש: 3. מהו טיל "בליסטי"?
ת: "בליסטי" פירושו נתיב מעוף דמוי פרבולה של כל חפץ שאינו לו כוח הנעה משלו. אבן הנזרקת באוויר מקבלת מסלול בליסטי אחרי יידויה. במקרה של טילים, "בליסטי" פירושו המסלול שמקבל הטיל אחרי שהמנועים הרקטיים מסיימים "לדחוף" אותו או לבעור - בדומה לאבן אחרי שהיד שלך מפסיקה "לדחוף אותה" באוויר.
לכן, השלב הראשון במסלול של טיל בליסטי הוא השלב "הממונע", שבו המנועים הרקטיים מאיצים אותו לאוויר. אחרי שהמנועים הרקטיים מפסיקים לבעור המסלול שלו מתחיל להיות "לא ממונע" או בליסטי, ומתחיל שלב "אמצע המעוף" שבו התנע (מומנטום) שלו ממשיך להעלותו במסלול קמור לקראת המטרה. בחלק הסופי של המסלול הטיל נופל לקראת פגיעתו הסופית בקרקע.
 
ש: 4. מהו טיל "שיוט"?
ת: טילי "שיוט" הם בעצם מטוסים הנשלטים מרחוק או בעלי מנגנון שליטה עצמית. הם מונחים על ידי מערכות הנחיה מובנות או חיישנים ומסוגלים לטוס בקרבת הקרקע (אפילו 10 מטרים בלבד מגובה פני הקרקע). קיימים טילי שיוט המסוגלים לעוף אלפי קילומטרים ולשנות כיוון במהירות על ידי תכנות ראש או לפי משוב מחיישנים. לדוגמה, ניתן לתכנת טיל שיוט לעוף דרך אזור הררי בצמוד לקרקע, דרך ואדיות ומעל מעברים, תוך שינוי כיוון לפי דרישות תוואי השטח.
 
 
ש: 1. מהו "מערך הגנה מקיף בפני טילים?"
ת: מערך הגנה מקיף בפני טילים פירושו שילוב של הגנה פסיבית (מקלטים), פעולות התקפיות ופריסה של מספר מערכות הגנה בעלות יכולות שונות אשר משלימות זו את זו. מערך זה מכונה לעתים "מערכת של מערכות". מערך הגנה "מקיף" כזה בפני טילים משתמש בגישות שונות או בכלי נשק שונים על מנת להשמיד ביעילות טילי אויב מכל סוג ובכל טווח.
 
ש: 2. האם "מערך הגנה מקיף בפני טילים" הוא מציאותי?
ת: כן. עם הבשלתם, בשנים האחרונות, של המאמצים האגרסיביים לפיתוח הגנה בפני טילים, קיים כעת מגוון של אפשרויות וטכנולוגיות לנשק הגנתי בעל ביצועים שהוכחו בניסויים ומסוגלים להתמודד עם כל סוגי האיומים, מטווח קצר ובינוני ועד טווח ארוך.
 
ש: 3. האם מערכות ההגנה המודרניות בפני טילים יעילות?
ת: כן. בדומה לכל מערכת נשק אחרת, המטרה היא יעילות גבוהה מאוד ולא ביצועים מושלמים. באמצעות מערכות הגנה חופפות, בכוחם של המערכים המודרניים להגנה בפני טילים לספק הגנה מצוינת.
 
ש: 4. מהו מדד אופייני לכדאיות כלכלית של מערכות הגנה בפני טילים?
ת: החישוב של הכדאיות הכלכלית של מערכות הגנה בפני טילים דומה לחישוב נפוץ מאוד בעולם העסקים. הכדאיות הכלכלית של תוכניות "הימנעות מסיכונים" נמדדת על ידי השוואת עלות התוכנית לעלות הפוטנציאלית של אי מימוש התוכנית. לכן, יש להשוות את העלות של מערכת הגנה בפני טילים לעלות הפוטנציאלית, ברמה הלאומית, של פריצת מלחמת טילים ללא מערך הגנה כזה.
 
ש: 5. אלו טכנולוגיות יכולות לשמש להשמדת טיל?
ת:

לייזר רב עוצמה:
מערכות לייזר רבות עוצמה (high energy laser) משמידות טילים על ידי מיקוד אלומת אור חזקה ביותר על האיום הנכנס וחשיפתו לחום כה חזק, שהטיל מושמד באוויר.

עלות וביצועים:
הסתברות להפלה – באמצעות שידור רציף של קרן הלייזר למטרה תוך כדי מעקב אחריה, הסתברות ההפלה של טכנולוגיה זו גבוהה.
עלות - כל החומרה עתירת הידע מובנית בתוך הלייזר עצמו - רק האלומה משוגרת למטרה. המשמעות היא שעלות ההצטיידות הראשונית של הלייזר ("משגר" האלומה) גבוהה למדי, אך העלות להפלה נמוכה למדי ומתמצית בעלות הפעלת הלייזר. בטכנולוגיה הקיימת של לייזרים כימיים הפועלים על שריפת דלק רקטות, העלות היא כאלף דולר לירייה. ייתכן שבעתיד תחליף את הלייזר הכימי טכנולוגיה חדשה של לייזר חשמלי, מה שיביא להקטנה נוספת של עלות להפלה.
ניסויים בלייזר רב עוצמה לשימוש צבאי הוכיחו ביצועים מעולים נגד קטיושות ואיומים דומים – שיעור של 100% הצלחה ביירוט של עשרות רקטות.

טיל נגד טילים (מיירט):
מערכות נגד טילים משמידות איומים על ידי ניטור מסלול האיום הנכנס ושיגור טיל הגנה ליירוטו. מכ"מים מתקדמים ומדויקים משמשים לקביעת מסלול האיום ולשיגור הטיל נגד טילים בנתיב המתאים ליירוט. כאשר המיירט מתקרב למטרה, חיישנים מובנים תופסים פיקוד ומכוונים את מסלול טיל ההגנה כך שיפגוש את האיום במדויק.  

כאשר טיל ההגנה מגיע אל הטיל הנכנס, קיימות שתי שיטות שונות להשמדת האיום:

ראש קרב מסוג מרעום קרבה - מיירטים המשתמשים בראש קרב מסוג מרעום קרבה אינם חייבים לפגוע פיזית באיום על מנת להשמידו. אחרי שהם מתקרבים מספיק לאיום, מופעל ראש קרב מובנה והפיצוץ שנוצר משמיד את האיום.

טכנולוגיה של פגיעת גוף בגוף (hit-to-kill) - בטכנולוגיה זו לא משתמשים בראש קרב. מיירטים של פגיעת גוף בגוף הינם מדויקים דיים על מנת לפגוע פגיעה ישירה באיום. במהירויות התנגשות אופייניות (פי כמה וכמה ממהירות הקול), הטיל המאיים מושמד כליל.

עלות וביצועים:
ההסתברות לפגיעה באמצעות טילי יירוט מודרניים מצוינת וניתן אף לשפרה על ידי חימוש מפקד מערך ההגנה בפני טילים במספר מספיק גדול של מיירטים על מנת לאפשר שימוש ביותר ממיירט אחד עבור כל מטרה. לחילופין, ליירוטים של איומים ארוכי טווח, ניתן לתכנן את היירוט כך שתתאפשר "ירייה שנייה" אם "הירייה הראשונה" לא גרמה להפלה.
מכיוון שמרבית הטכנולוגיה מובנית בטילים, עלות המשגרים נמוכה, אך עלות הטילים - עלות להפלה - גבוהה למדי. עלות היירוט באמצעות טיל הגנה תלויה בטווח הדרוש ובגודל ובמורכבות של הטיל. העלויות האופייניות נעות בין עשרות אלפי דולרים למיירט בעל טווח קצר מאוד למספר מיליוני דולרים למיירט ארוך טווח הבנוי משלבים מרובים.

עד כה מספר טילי יירוט שונים נוסו בהצלחה נגד טילים בעלי טווח בינוני וארוך והפגינו הסתברות הפלה טובה נגד איומים מסוג זה.

 

 

 
 
שו"ת  לוח בקרה  חדשות  וידאו  חדר תקשורת  צור קשר  רשימת תפוצה  תרום לנו  קישורים
אודות איומים  הגנות  מעורבות